Termin compliance wywodzi się z języka angielskiego i oznacza „zgodność”. Samo tłumaczenie nie pozwala dokładnie wyjaśnić, czym compliance jest, ale zwraca uwagę na jego cel – tj. zapewnienie „zgodności” funkcjonowania jednostki (spółki / przedsiębiorstwa / organizacji) z określonymi normami (głównie: normami prawnymi, ale również kodeksami etycznymi itp.). W ujęciu naukowym: Compliance to „całokształt środków zmierzających do zapewnienia przestrzegania prawnych nakazów i niewykraczania poza ustawowe zakazy przez przedsiębiorstwa, członków organów oraz pracowników”
W Polsce można się również spotkać z definicją, że przez compliance należy rozumieć taką organizację przedsiębiorstwa, która poprzez stworzenie odpowiedniej struktury i stosowanie środków compliance zredukuje do możliwego minimum ryzyko wystąpienia w przedsiębiorstwie wszelkich nieprawidłowości, które mogłyby powstać wskutek działania przynależnych do niego osób lub partnerów handlowych, a polegających na złamaniu obowiązujących regulacji prawnych i ogólnych zasad prawa, regulacji dobrowolnie przyjętych przez przedsiębiorstwo lub na działaniu niezgodnym z ogólnie przyjętymi standardami etyczno-moralnymi danego środowiska .
Czym jest zatem compilance podatkowy?
Przenosząc powyższe na grunt podatkowy, należy stwierdzić, że przez compliance podatkowy (tax compliance) należy rozumieć wypełnienie wszystkich podatkowych obowiązków organizacji oraz całokształt środków i metod mających na celu zapewnienie wypełnienia ww. obowiązków.
W konsekwencji przez compliance podatkowy należy rozumieć nie tylko analizę prawidłowości wykonania obowiązków o charakterzestrictesprawozdawczym (np. złożenia prawidłowych zeznań podatkowych) i wypełniania obowiązków płatnika, ale również m.in. analizę ryzyka zastosowania wobec organizacji sankcji na podstawie klauzuli nadużycia (obejścia) prawa podatkowego lub stania się podmiotem uczestniczącym w karuzeli VAT.