Doradztwo podatkowe zgodnie z definicją ustawową, obejmuje udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom opinii i wyjaśnień co do ich obowiązków podatkowych i celnych, także w zakresie egzekucji administracyjnej. To również pomoc, jak i samo prowadzenie dla nich ksiąg i ewidencji do celów podatkowych, sporządzanie zeznań podatkowych, ale i reprezentowanie w postępowaniach toczonych przed właściwymi organami w sprawach związanych z realizacją ww. obowiązków. Od 1 lipca 2020 r. definicja ta obejmuje też wykonywanie niezależnego audytu funkcji podatkowej.

W skrócie, doradztwo podatkowe to profesjonalna pomoc przedsiębiorcom oraz „zwykłym” podatnikom w odnalezieniu się w gąszczu przepisów, by jak najlepiej chronić ich majątek przed uszczupleniem wskutek kar za nieznajomość prawa lub wskutek ponoszenia nadmiernych, a niekoniecznych obciążeń podatkowych. To także ochrona ich samych przed sankcjami prawnymi przewidzianymi dla podatników, płatników i inkasentów za niedopełnienie ciążących na nich obowiązków podatkowych.

Uprawnionymi do wykonywania czynności doradztwa podatkowego są osoby wpisane na listę doradców podatkowych, prowadzoną przez Krajową Radę Doradców Podatkowych. A wpis na tę listę może uzyskać osoba, która: korzystając z pełni praw publicznych ma pełną zdolność do czynności prawnych, posiada wyższe wykształcenie i jest nieskazitelnego charakteru, swoim postępowaniem dając rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu doradcy podatkowego, odbyła w Polsce praktykę zawodową i zdała egzamin na doradcę podatkowego.

Doradztwo ekonomiczne polega na udzielaniu klientom profesjonalnych porad dotyczących zagadnień gospodarczych. Doradcy ekonomiczni wykorzystują swoją wiedzę, umiejętności analityczne i doświadczenie, aby pomóc klientom zrozumieć bieżącą sytuację finansową, identyfikować problemy, opracowywać strategie i osiągać zamierzone cele.

Głównym celem doradztwa ekonomicznego jest zapewnienie klientom wsparcia i wskazówek, które pomogą im w osiągnięciu stabilności finansowej, wzrostu gospodarczego i zrozumieniu zawiłości rynku. Doradztwo ekonomiczne dąży do optymalizacji wyników finansowych i pomaga w podejmowaniu strategicznych decyzji biznesowych.

Doradztwo ekonomiczne obejmuje szeroki zakres dziedzin, a w zależności od specjalizacji doradców można wyróżnić różne rodzaje doradztwa ekonomicznego. Niektóre z najpopularniejszych to:

  • Doradztwo finansowe: obejmuje analizę sytuacji finansowej klienta, planowanie budżetu, doradztwo w zakresie inwestycji, emerytur, ubezpieczeń i podatków.
  • Doradztwo strategiczne: skupia się na opracowywaniu i wdrażaniu strategii biznesowych, identyfikacji celów i sposobów osiągnięcia sukcesu przedsiębiorstwa.
  • Doradztwo inwestycyjne: dotyczy analizy i oceny różnych możliwości inwestycyjnych, aby pomóc klientom w podejmowaniu przemyślanych decyzji inwestycyjnych.
  • Doradztwo restrukturyzacyjne: koncentruje się na diagnozie i naprawie problemów finansowych, restrukturyzacji zadłużeń, optymalizacji struktury kosztów i usprawnianiu działalności przedsiębiorstw.
  • Doradztwo podatkowe: obejmuje doradztwo w zakresie optymalizacji podatkowej, planowania podatkowego i spełniania wymogów podatkowych (uwaga – usługi licencjonowane, objęte ograniczeniem w wykonywaniu, zagrożone karą pieniężną w wysokości 50 tys. zł). 

Polecają nas

Odesłany Klient z mojego biura rachunkowego otrzymał  kompleksowe opracowanie problemu podatkowego wraz z rozwiązaniem , którego zastosowanie wymagało głębokiej wiedzy zarówno z zakresu podatku VAT, podatku dochodowego jak i podatku od nieruchomości.  Jako księgowa Klienta nie zostałam sama z problemem. Otrzymałam praktyczne wskazówki księgowo-podatkowe.  Na konsultacji Klient otrzymał wyjaśnione zagadnienie ludzkim językiem i wskazówki do kolejnych kroków, aby zabezpieczyć ryzyka podatkowe.  Zagadnienie zostało rozłożone na czynniki pierwsze, tak aby wykluczyć wszelkie możliwe nieporozumienia w ustalaniu stanu faktycznego.  Taki doradca to prawdziwy skarb.  Polecam współpracę zarówno przedsiębiorcom jak i księgowym.

Estera Grata-Stec

~~księgowa~~, Biuro Rachunkowe Estera Grata-Stec

Ogromnie się cieszę z możliwości współpracy z Panią Sylwią. Jej pełen profesjonalizm, zaangażowanie i terminowość stawiają ją w czołówce usług księgowych dostępnych na rynku. To cechy, które naprawdę wyróżniają ją spośród konkurencji.

Kancelaria Pani Sylwii buduje trwałe relacje biznesowe, co jest zasługą jej podejścia opartego na rzetelności i zaufaniu. Z czystym sumieniem mogę ją polecić, nie tylko przedsiębiorcom, ale także innym biurom rachunkowym. Doradztwo podatkowe, które oferuje Pani Sylwia, charakteryzuje się wysokim poziomem profesjonalizmu i podejściem, które uwzględnia wszystkie aspekty działalności klientów.

Chciałbym serdecznie pogratulować Pani Sylwii jakości jej usług oraz pracy jej zespołu. To naprawdę imponujące, jak kompleksowe i efektywne jest podejście, jakie prezentują. Polecam z pełnym przekonaniem!

Julia Dybkowska

~~przedsiębiorca, księgowa~~, Biuro Rachunkowe Clever Tax

Bardzo merytoryczna i mega praktyczna konsultacja. Palący problem klienta naszego biura został rozwiązany z chirurgiczną precyzją. Wrócimy po więcej! Dziękuję!

Olga Błaszczyk

~~księgowa, doradca biznesowy~~, Biuro Księgowa Dobra Księgowa