Rozliczenia dochodów zagranicznych

Na czym polega rozliczanie dochodów osiągniętych za granicą?

Rozliczanie dochodów z zagranicy polega na ujawnieniu w swoim zeznaniu podatkowym dochodów, które osiągnęliśmy poza granicami Polski. Dochody te mogą pochodzić z wynagrodzenia za pracę, emerytur, rent, działalności gospodarczej, zysków z inwestycji itp.

Aby prawidłowo rozliczyć dochody z zagranicy, trzeba znać przepisy podatkowe kraju, w którym dochody zostały osiągnięte. W niektórych krajach istnieją umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które pozwalają uniknąć opodatkowania dochodów w Polsce i za granicą. W takim przypadku, dochody z zagranicy zostaną opodatkowane tylko w kraju, w którym zostały osiągnięte, a w Polsce zostanie zastosowany mechanizm zwalniający od podatku lub mechanizm ulg podatkowych.

Warto pamiętać, że nieujawnienie dochodów z zagranicy w zeznaniu podatkowym może skutkować konsekwencjami finansowymi, a nawet prawnymi. Dlatego ważne jest, aby dokładnie poznać przepisy dotyczące rozliczania dochodów z zagranicy i skorzystać z pomocy specjalisty, jeśli ma się wątpliwości. 

 

Jak rozliczyć dochody osiągnięte za granicą?

Dochody osiągnięte za granicą należy rozliczyć w deklaracji podatkowej złożonej w Polsce. Osoby fizyczne rozliczają dochody z zagranicy w deklaracji PIT, natomiast osoby prawne w deklaracji CIT. Aby rozliczyć dochody z zagranicy, należy:

  • Sprawdzić, czy dochody te podlegają opodatkowaniu w Polsce. W niektórych przypadkach dochody z zagranicy mogą być zwolnione z podatku w Polsce na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę z innymi krajami. Wykaz aktualnych UPO znajdziesz tutaj.
  • Obliczyć wysokość dochodów z zagranicy i uwzględnić je w deklaracji podatkowej. Dochody z zagranicy należy ująć w odpowiednich rubrykach deklaracji podatkowej i uwzględnić je przy obliczaniu dochodu lub przychodu podlegającego opodatkowaniu.
  • Zastosować odpowiednią stawkę podatku i obliczyć wysokość należnego podatku. Wysokość podatku zależy od rodzaju dochodów z zagranicy i skali podatkowej podatnika. Należy zastosować odpowiednią stawkę podatku i obliczyć wysokość należnego podatku.
  • Złożyć deklarację podatkową i uiścić należny podatek. Po obliczeniu podatku należy złożyć deklarację podatkową w odpowiednim terminie i uiścić należny podatek. W przypadku braku terminowego rozliczenia podatku za dochody z zagranicy może być naliczana kara podatkowa.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie zapraszam do kontaktu. W polskim US rozliczamy niemal wszystkie kraje świata. W razie potrzeby, pomożemy ustalić twoją rezydencje podatkową.  

 

Dostępna na

Newletter

Skontaktuj się ze mną

O ważnych sprawach najlepiej rozmawiać z dedykowanymi profesjonalistami.
Dzieki temu podejmiesz trafne decyzje i bezpiecznie poprowadzisz swój biznes. Nie daj sie zaskoczyć! Wbrew pozorom podatkowe tematy da się opanować. 

 

Napisz do nas - z przyjemnością przedstawię CI możliwości rozwiązania Twojej sprawy podatkowej

6 + 15 =

lub umów się ze mną na spotkanie

Tymczasowo, istnieje możliwość umawiania spotkań tylko online.

 

Polecają nas

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s.

Jan Kowalski

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s.

Jan Kowalski

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s.

Jan Kowalski