Doradztwo ekonomiczne

polega na udzielaniu klientom profesjonalnych porad dotyczących zagadnień gospodarczych. Doradcy ekonomiczni wykorzystują swoją wiedzę, umiejętności analityczne i doświadczenie, aby pomóc klientom zrozumieć bieżącą sytuację finansową, identyfikować problemy, opracowywać strategie i osiągać zamierzone cele. W ramach doradztwa ekonomicznego sporządza się różnorodne raporty i zestawienia, które wspierają procesy zarządcze i jednocześnie są elementem zarządzania ryzykiem gospodarczym w organizacji stając się jednocześnie częścią zarówno doradztwa podatkowgo jak i  tzw. compilence.

Doradztwo podatkowe

Zgodnie z definicją ustawową, obejmuje udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom opinii i wyjaśnień co do ich obowiązków podatkowych i celnych, także w zakresie egzekucji administracyjnej. To również pomoc, jak i samo prowadzenie dla nich ksiąg i ewidencji do celów podatkowych, sporządzanie zeznań podatkowych, ale i reprezentowanie w postępowaniach toczonych przed właściwymi organami w sprawach związanych z realizacją ww. obowiązków. Od 1 lipca 2020 r. definicja ta obejmuje też wykonywanie niezależnego audytu funkcji podatkowej.

Compilance Officer

Zakres działań systemu compliance dotyka szeregu aspektów działania przedsiębiorstwa, skupiając się m.in. na zapewnieniu zgodności z regulacjami zewnętrznymi i wewnętrznymi, zarządzaniu ryzykiem czy weryfikacją i raportowaniem potencjalnych zagrożeń. Rolą Compilance Officera jest zarządzanie obszarem prawym w organizacji tak, aby zapewnić zgodność z obowiązującym prawem. W tym celu najcześciej stosuje się ustandaryzowanie procesów w organizacji w celu wypracowania usystematyzowanego postępowania w danym obszarze czy zagadnieniu.  Procesy te wspierane są przez różnorodne procedury.