doradztwo podatkowe dla firm oraz osób fizycznych

obszary naszego działania

Podada podatkowa/bieżące konsultacje

O ważnych sprawach najlepiej porozmawiać, tym bardziej jeśli chodzi o sprawy podatkowe. Nie odkładaj tego na później.  Sprawy niecierpiące zwłoki kosztują nas najczęściej więcej niż powinno. Działaj mądrze i rozsądnie. 

Rozmowa ze specjalistą jest bezcenna, niekiedy godzina konsultacji może rozstrzygnąć o właściwym kierunku działania.

Celem konsultacji jest uzupełnienie wiedzy w określonych zagadnieniach, wyjaśnienie rozumienia bądź doprecyzowanie czy też oszacowanie stopnia ryzyka i nadanie kierunku działania.  Czasami też potrzebujemy ich tyko po to by potwierdzić swoje bądź innych stanowisko.

Wybór formy opodatkowania

Nieodzownym elementem prowadzenia każdego biznesu są obciążenia publiczno-prawne. Bezpośrednio wpływają one na jego opłacalność oraz płynność finansową. Nieumiejętne dobranie optymalnej formy opodatkowania może skutkować koniecznością likwidacji firmy, a kolejno utratą dochodów zarówno właściciel, jaki pracowników w niej świadczących swoją pracę. Natomiast wybranie właściwej formy opodatkowania może stać się trampolina rozwoju. 

Na obciążenia publiczno-prawne danego biznesu wpływa bardzo dużo czynników, także te bardzo indywidulane, jak posiadanie dzieci, niepracującej małżonki/małżonka czy posiadanie dodatkowych źródeł przychodów. 

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w tym zakresie zapraszam na konsultacje stacjonarne bądź online.
Przygotuję dla Ciebie kalkulację uwzględniające Twoją indywidualną sytuację, zaplanujemy Twoje podatki bezpiecznie i realnie, a w razie potrzeby sięgniemy po narzędzia, które zabezpieczą wprowadzone rozwiązania.

Po tym spotkaniu, będziesz posiadał wiarygodną wiedzę o opodatkowaniu Twojego biznesu, ile tak naprawdę zostanie Ci na rękę z zarobionych pieniędzy i czy jesteśmy wstanie na dany moment to zmienić lub co co zrobić, aby to utrzymać.

Zmianę formy opodatkowania należy dokonać do 20 dnia miesiąca po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód w danym roku. W sytuacji kiedy np. przychód zostanie osiągnięty dopiero np. w marcu 2024 przedsiębiorca ma więcej czasu, wyboru formy opodatkowania może dokonać do 20 kwietnia 2024 – a nie do 20 marca wskazanego roku. 

Zasadniczo, jednak jeśli działasz bez przerwy formę opodatkowania za rok 2025 możesz zmienić do 20.02.2025r. 

Zakładanie firm

Planujesz założyć działalność gospodarczą lub zarejestrować spółkę? Zastanawiasz się jak wygląda proces zakładania firmy krok po kroku? W naszej kancelarii  uzyskasz kompleksowe doradztwo w zakresie rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Pomożemy Ci dokonać wyboru odpowiedniej formy prawnej oraz rodzaju wymaganej dokumentacji rachunkowej. Wszystkich niezbędnych formalności dopełnisz w jednym miejscu – w naszym komfortowym biurze przy filiżance najlepszej kawy. Nie możesz odwiedzić nas osobiście? Nic nie szkodzi, działamy też zdalnie. Załóż z nami swoją firmę online!

  • Cały proces prowadzony jest przez dedykowanego eksperta – Doradcę Podatkowego
  • Założymy Twoją działalność w systemie  CEiDG lub S24MS

  • Przygotujemy wszystkie dokumenty związane z założeniem działalności gospodarczej

  • Doradzimy w wyborze rodzaju prowadzonej działalności – PKD

  • Pomożemy wybrać Ci odpowiednią formę prawną prowadzonej działalności 

  • Wspólnie wybierzemy rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej

  • Dokonamy za Ciebie zgłoszenia w Urzędzie Skarbowym i ZUS

  • Przygotujemy zgłoszenie rejestracyjne VAT-R

  • Potrzebujesz dobrej księgowej czy prawnika? Skierujemy Cię do nich.
    Współpracujemy z wieloma specjalistami w tej dziedzinie po całej Polsce. 

 

Z nami zrobisz to po prostu DOBRZE!

Audyt podatkowy

Audyt podatkowy jest unikatową usługą mającą na celu wewnętrzną weryfikację zgodności z prawem prowadzenia ewidencji podatkowej oraz deklarowania i rozliczania podatków w zakresie objętym tą usługą. Celem audytu jest sprawdzenie legalności i prawidłowości rozliczeń Podatnika oraz zarekomendowanie ewentualnych zmian, w tym również korekt deklaracji, a także przedstawienie innych zaleceń praktycznych umożliwiających uniknięcie nieprawidłowości w przyszłości. Obejmuje on głownie takie obszary jak: podatek VAT, podatek dochodowy, podatek akcyzowy, podatki i opłaty lokalne, ubezpieczenia społeczne, cła.  Audyt podatkowy ma również na celu zwiększyć bezpieczeństwo prawne i finansowe Podatnika, osób kierujących tym podmiotem oraz uczestniczących w jego rozliczeniach podatkowych.

Audyt obejmuje analizę całości dokumentacji źródłowej (w szczególności faktur, umów handlowych, rejestrów, ewidencji, deklaracji,, ksiąg podatkowych) dotyczącej badanego zagadnienia oraz weryfikację wewnętrznych procedur Kontrahenta. Badanie jest przeprowadzane również w oparciu o dokumenty i zdarzenia mogące wpływać na powstanie lub zakres obowiązku podatkowego w podatkach będących przedmiotem audytu, czy też dokumenty dotyczące zagadnienia będącego przedmiotem audytu.

Audyt zakończy się sporządzeniem Raportu, szczegółowo opisującego i podsumowującego ustalenia wynikające z przeprowadzonego badania, opis ewentualnych stwierdzonych nieprawidłowości oraz korekt deklaracji za badany okres, wskazanie praktycznych sposobów ich usunięcia, procedur umożliwiających uniknięcie występowania w przyszłości nieprawidłowości oraz uchybień w rozliczeniach.

Korzyści? 

Możliwość legalnego usunięcia błędów i zgodnego z prawem uniknięcia odpowiedzialności podatkowej oraz karnej skarbowej, wyjaśnienie wątpliwości związanych z rozliczeniami podatkowymi, a ponadto – zwiększenie bezpieczeństwa prawnego i finansowego Zlecającego/Podatnika.

Audyt podatkowy moze przeprowadzić niezależny audytor podatkowy. Może nim być spółka doradztwa podatkowego, firma audytorska, doradca podatkowy lub biegły rewident.

Audyt podatkowy jest nową instytucją prawa podatkowego dotyczącą największych przedsiębiorców. Procedura audytowa powiązana jest z tzw. umową o współdziałanie i porozumieniem podatkowym, które to instytucje mają zachęcać dużych podatników do ścisłej współpracy z organami skarbowymi. Zatem dla niektórych podmiotów moze okazać sie on „dobrowolnie” obowiązkowy. 

Rozliczanie dochodów uzyskanych zagranicą

Na czym polega rozliczanie dochodów osiągniętych za granicą?

Rozliczanie dochodów z zagranicy polega na ujawnieniu w swoim zeznaniu podatkowym dochodów, które osiągnęliśmy poza granicami Polski. Dochody te mogą pochodzić z wynagrodzenia za pracę, emerytur, rent, działalności gospodarczej, zysków z inwestycji itp.

Aby prawidłowo rozliczyć dochody z zagranicy, trzeba znać przepisy podatkowe kraju, w którym dochody zostały osiągnięte. W niektórych krajach istnieją umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które pozwalają uniknąć opodatkowania dochodów w Polsce i za granicą. W takim przypadku, dochody z zagranicy zostaną opodatkowane tylko w kraju, w którym zostały osiągnięte, a w Polsce zostanie zastosowany mechanizm zwalniający od podatku lub mechanizm ulg podatkowych.

Warto pamiętać, że nieujawnienie dochodów z zagranicy w zeznaniu podatkowym może skutkować konsekwencjami finansowymi, a nawet prawnymi. Dlatego ważne jest, aby dokładnie poznać przepisy dotyczące rozliczania dochodów z zagranicy i skorzystać z pomocy specjalisty, jeśli ma się wątpliwości.

Jak rozliczyć dochody osiągnięte za granicą?

Dochody osiągnięte za granicą należy rozliczyć w deklaracji podatkowej złożonej w Polsce. Osoby fizyczne rozliczają dochody z zagranicy w deklaracji PIT, natomiast osoby prawne w deklaracji CIT. Aby rozliczyć dochody z zagranicy, należy:

  • Sprawdzić, czy dochody te podlegają opodatkowaniu w Polsce. W niektórych przypadkach dochody z zagranicy mogą być zwolnione z podatku w Polsce na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę z innymi krajami. Wykaz aktualnych UPO znajdziesz tutaj.
  • Obliczyć wysokość dochodów z zagranicy i uwzględnić je w deklaracji podatkowej. Dochody z zagranicy należy ująć w odpowiednich rubrykach deklaracji podatkowej i uwzględnić je przy obliczaniu dochodu lub przychodu podlegającego opodatkowaniu.
  • Zastosować odpowiednią stawkę podatku i obliczyć wysokość należnego podatku. Wysokość podatku zależy od rodzaju dochodów z zagranicy i skali podatkowej podatnika. Należy zastosować odpowiednią stawkę podatku i obliczyć wysokość należnego podatku.
  • Złożyć deklarację podatkową i uiścić należny podatek. Po obliczeniu podatku należy złożyć deklarację podatkową w odpowiednim terminie i uiścić należny podatek. W przypadku braku terminowego rozliczenia podatku za dochody z zagranicy może być naliczana kara podatkowa.

Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie zapraszam do kontaktu. W polskim US rozliczamy niemal wszystkie kraje świata. W razie potrzeby, pomożemy ustalić także twoją rezydencje podatkową.

Budowanie struktur firm kapitałowych

Pomagamy w budowaniu struktur podatkowych

Wykorzystujemy do tego  prawnie dostępne narzędzia i wehikuły gospodarcze np. holdingi inwestycyjne, grupy kapitałowe, fundacje rodzinne czy Alternatywne Spółki Inwestycyjne. Przygotowując holding lub strukturę biorąc pod uwagę osiągnięcie odpowiednich celów biznesowych, kształtujemy struktury projektów oraz przygotowujemy dokumenty transakcyjne, które zminimalizują wystąpienie ewentualnych sporów.

Analiza efektywności istniejących struktur

Oceniamy efektywność istniejących struktur holdingowych i pomagamy w ich przekształceniu.

Budowanie struktur holdingowych zgodnie ze specyfiką branży

Pomagamy w dostosowaniu struktury holdingowej do wymogów i specyfiki branży, w której operuje nasz Klient. 

Fundacja Rodzinna

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Wnioski o interpretacje

Zmiany przepisów podatkowych sprawiają, że podatnicy mają często wątpliwości związane z prawidłowym zastosowaniem aktualnych regulacji. W przypadku takiej niepewności możliwe jest skorzystanie z pomocy Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. W jaki sposób? Na podstawie wniosku podatnika wydawana jest indywidualna interpretacja podatkowa, która zweryfikuje prawidłowe rozumienie danego przepisu.

Wniosek o interpretację indywidualną może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych.

Co ważne, indywidualne interpretacje nie są źródłem prawa, a tym samym nie tworzą nowych norm i nie wiążą ani podatnika/innych podatników ani organów podatkowych co do konieczności stosowania przedstawionej w nich wykładni przepisów.

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, jakie korzyści zapewnia posiadanie indywidualnej interpretacji. Czy taki dokument zapewnia nam ochronę w przypadku kontroli? Okazuje się, że tak. Osoby, które złożyły wniosek, podlegają ochronie i nie mogą ponieść negatywnych konsekwencji, gdyby okazało się, że organ kontrolny zajmie inne stanowisko, niż to, które zostało wyrażone w interpretacji. Podatnik nie zapłaci zatem ewentualnych odsetek i nie poniesie skutków karno-skarbowych.

Jest jednak pewien haczyk. Jeśli okaże się, że wnioskodawca nie przedstawił w należyty sposób stanu faktycznego i zataił pewne kwestie, w przypadku kontroli wspomniana ochrona może zostać uchylona. Poza tym trzeba mieć na uwadze fakt, iż jak sama nazwa wskazuje, mamy do czynienia z interpretacją “indywidualną”. Podatnik nie może zatem powołać się na nią, jeśli dotyczyła innej osoby, nawet jeśli sytuacja wydaje się być identyczna.

Zatem, aby zapewnić sobie skuteczność tego narzędzia warto zlecić do specjalistom. 

 

Opinia podatkowa

Opinia podatkowa to dokument opracowany przez eksperta podatkowego (doradca podatkowy, prawnik), w którym zawarta jest analiza i ocena kwestii podatkowej dotyczącej konkretnej sytuacji prawnej. Opinia podatkowa stanowi dokładną i kompleksową analizę, której celem jest określenie sposobu interpretacji i zastosowania przepisów podatkowych do danego przypadku, a także wnioski i zalecenia sporządzającego opinię co do dalszych działań.

Opinia podatkowa jest ważnym dokumentem, który pozwala firmie na uniknięcie dopuszczenia się nieprawidłowości i związanych z tym konsekwencji, jak również na weryfikację umożliwiającą ustalenie, czy firma mogłaby prowadzić rozliczenia bieżącej działalności, czy też dokonać rozliczenia konkretnej transakcji, w korzystniejszy sposób.

Opinia podatkowa jest niezbędna w sytuacjach, gdy zarząd lub właściciel firmy staje przed koniecznością podjęcia trudnej, strategicznej decyzji, a także w przypadku działań i transakcji, które mogą wpłynąć na stan zobowiązań i ulg podatkowych firmy. Jest również przydatna w przypadku kontroli podatkowej lub sporów podatkowych, ponieważ stanowi ważne źródło informacji i dowodów, które mogą być wykorzystane w postępowaniach podatkowych.

Obsługa czynności sprawdzających i kontroli podatkowych

W sytuacjach spornych pomoc doświadczonych ekspertów jest bezcenna.

Pełnomocnik w sprawach podatkowych powinien być angażowany na najwcześniejszym etapie sprawy. Najlepiej zanim nawet dojdzie do oficjalnego kontaktu z fiskusem i wymiany pism, czy przed udzielaniem jakichkolwiek odpowiedzi przez podatnika. W trakcie kontroli dotyczącej zobowiązań publicznoprawnych czynności wykonywane przez podatników są niezwykle istotne. Prawidłowe opracowanie i wdrażanie strategii postępowania – już na początkowych etapach sprawy – często przesądza o ostatecznym jej wyniku

Jeśli przekażesz temat juz na samym początku profesjonalnemu pełnomocnikowi (w sprawach podatkowych doradcy podatkowemu) to dasz sobie szanse na to, abyś to Ty nadawał kierunek dalszemu biegowi sprawy. Doradca podatkowy po zapoznaniu się z aktami sprawy moze objąć różne strategie działania. Opierając się na naszym doświadczeniu i praktyce opracowujemy najbardziej skuteczną strategię prowadzenia sprawy, a następnie wdrażamy ją w trakcie postępowania – poprzez prezentowanie odpowiedniej argumentacji popartej przekonywującymi dowodami, uczestnictwo w czynnościach dowodowych (przesłuchania świadków, oględziny, itp.) i bieżący kontakt z administracją. Działamy proaktywnie, podejmując działania, które mają na celu wzmocnienie pozycji klienta, jak również zapobiec negatywnym ruchom ze strony organów związanym np. z egzekucją zobowiązań.

Wspieramy przedsiębiorców juz na etapie czynności sprawdzających, kolejno kontroli podatkowych i jeśli zajdzie taka potrzeba, także na etapie postępowania podatkowego. 

Pamiętaj, że obsługa kontroli podatkowych czy postępowań podatkowych zastrzeżona dla profesjonalnych pełnomocników (doradca podatkowy, radca prawny, adwokat).  Nie kwestionujemy wiedzy czy umiejętności innych osób trzecich, jednakże bezpieczeństwo prawne zapewnisz sobie tylko korzystając z w/w podmiotów. Jeśli inne osoby podejmują sie takiej pracy to łamią przepisy i podlegają karze, a Ty tracisz bezpieczeństwo i gwarancje daje współpraca z dedykowanymi osobami. Organy na etapie prowadzonych czynności często nie kwestionują tego, ale wykorzystują we właściwym momencie, aby skutecznie zamknąć temat z korzyścią dla fiskusa. Zachowaj zatem ostrożność.

Zakres naszych usług obejmuje wsparcie klientów w takich postępowań jak:

  • Kontrole i postępowania podatkowe oraz związane z nimi postępowania przed sądami administracyjnymi.
  • Postępowania egzekucyjne i zabezpieczające, związane ze zobowiązaniami publicznoprawnymi klientów.
  • Postępowania dotyczące odpowiedzialności karnej skarbowej.
  • Postępowania związane z odzyskiwaniem podatku nadpłaconego przez podatników.
  • Postępowania związane z uzyskaniem interpretacji indywidualnych czy opinii zabezpieczających – w tym związane z podważeniem wydanych przez organy dokumentów na etapie sądowym.

Pisma podatkowe

Mogę pomóc Ci sporządzić profesjonale pisma kierowane do róznych organow podatkowych na różnych etapach zaawansowania w następujących zakresach:

– sporządzanie odwołań od decyzji organów podatkowych,
– sporządzanie zażaleń, podań i innych pism urzędowych w sprawach podatkowych oraz z zakresu postępowania administracyjnego,
– sporządzanie zapytań o interpretację przepisów prawa podatkowego do biur informacji podatkowej,
– sporządzanie skarg w sprawach podatkowych do sądów administracyjnych oraz skarg kasacyjnych do NSA (Naczelnego Sądu Administracyjnego),
– sporządzanie wniosków i wyjaśnień w toku kontroli

Przekształcanie firm

Dbamy, by skomplikowane procesy reorganizacyjne były bezpieczne i jak najmniej dotkliwe dla biznesu.

 Realizacja długofalowych celów biznesowych wymaga stworzenia odpowiedniej struktury.

Wspieramy wszystkich przedsiębiorców, którzy planują reorganizację lub przekształcenia prowadzonych działalności – celem ich uproszczenia i biznesowej optymalizacji. To kompleksowa pomoc, która pozwala oszczędzić czas i środki, a także znacznie ograniczyć ryzyko związane z dalszym prowadzeniem biznesu.

Nasi specjaliści przygotowują szczegółowe analizy obejmujące zagadnienia prawne i podatkowe projektów zaplanowanych przez klientów. Pomagamy bezpiecznie przejść przez procesy przekształcenia, połączenia, czy podziału spółek. Wspieramy w zagadnieniach takich jak m.in. wnoszenie wkładów rzeczowych, zakładanie spółek, oddziałów, przedstawicielstw, a także przy zbywaniu udziałów lub akcji.

Wszystkie proponowane przez nas rozwiązania mają na celu wypracowanie struktury optymalnej prawnie, podatkowo i kosztowo. Celem jest również realizacja celu biznesowego klienta – bezpiecznie, świadomie, efektywnie.

Zakres usług:

  • Kompleksowa analiza sytuacji przedsiębiorstwa (due dilligence, feasibility study) i przygotowanie projektów reorganizacyjnych.
  • Wsparcie w zarządzaniu projektami reorganizacyjnymi i ich harmonogramami, koordynowanie innych doradców (project management).
  • Przygotowanie całej niezbędnej dokumentacji, w tym planów transakcji, umów sprzedaży, umów zabezpieczających i innych.
  • Uczestnictwo w negocjacjach dotyczących transakcji.
  • Doradztwo przy strukturyzowaniu grup kapitałowych.
  • Wsparcie w kontaktach z sądami, urzędami i innymi instytucjami.
  • Wpisy do właściwych rejestrów.

W zakresie prawnym współpracujemy z zaufanymi radcami prawnymi i adwokatami, tak aby zapewnić Państwu kompleksowe załatwienie tematu w jednym miejscu i sprawnie komunikacyjnie. 

Dostępna na

Newletter